Eesti Köitekunstnike Ühendus kutsub Teid osalema
rahvusvahelisel köitekunstinäitusel Scripta manent VII
In principio. Sõna Arvo Pärdi muusikas“.

Näitus toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones
11. septembrist – 16. novembrini 2025
.

Salvesta fail siit:
Reglement PDF failina

Traditsiooniline iga viie aasta järel toimuv rahvusvaheline köitekunstinäitus Scripta manent leiab aset 2025. aastal juba seitsmendat korda. Seekord oleme näituse pühendanud maailmakuulsale eesti heliloojale Arvo Pärdile, kes aastal 2025 tähistab oma 90. sünnipäeva. Helilooming koos muusika esitamiseks loodud tekstidega annab kunstnikele võimaluse tõlgendada Arvo Pärdi heliloomingut köitekunstilises vormis. Samuti on 2025 aasta, mil möödub 500 aastat esimese eestikeelse trükise ilmumisest.

Tekstikogumikuks oleme valinud Arvo Pärdi Keskuse poolt koostatud trükise „In principio. Sõna Arvo Pärdi muusikas”, mis heidab valgust ühele väga olulisele tahule Pärdi loomingus – helilooja teoste tekstidele, tekstide valikule ja Sõnale selle avaramas, aga ka sügavamas tähenduses. Raamatust leiab lugeja 81 teose tekstid kokku üheksas keeles ning nende tõlked inglise keelde. Teosed on järjestatud kronoloogiliselt, hõlmates Pärdi ligi 70-aastast loometeed. Kogumiku kujundamisel kasutatud käsikirjaline materjal, sealhulgas raamatu keskossa paigutatud illustratsioonide valik, pärineb helilooja visandilehtedelt, käsikirjadest ja muusikapäevikutest.

Arvo Pärt on öelnud: „Minu sõna on heli. Ehkki ma olen arvamusel, et ka heli peaks lõpuks olenema sellest, mida sõna – sõna selle kõige sügavamas tähenduses – määrab. See Sõna, mis oli Alguses.”

Sissevaate Arvo Pärdi loomingusse tekstide aspektist avab Toomas Siitan trükise sissejuhatuses. In principio väljaandest ja Arvo Pärdi elust ning loomingust on võimalik lähemalt lugeda Arvo Pärdi Keskuse kodulehelt ja kuulata SIIN.

Poognad: Arvo Pärdi tekstikogumikku on trükitud 200 eksemplari Arena rough extra white 120 g/m2 paberile ja poognad on kujundanud Angelika Schneider. 392-leheküljelise trükise formaat on 148 x 240 mm. Poognate trükki toetas Eesti Kultuurkapital.

Näitusel osalejad: Näitusele on oodatud esinema professionaalsed köitekunstnikud ja üliõpilased nii Eestist kui välismaalt. Oodatud on klassikalised, uuenduslikud ja kõrgetasemeliselt teostatud köited. Tööd ei tohiks kaaluda üle 3 kg.

Näitusel osalemise registreerimise tähtaeg on 31. august 2024.
Näitusel osalemiseks palume selleks ajaks registreeruda neti teel SIIN:

Osalemistasu on 90 eurot, Eesti Nahakunstnike Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu kuuluvatele kunstnikele 65 eurot, üliõpilastele 45 eurot.
Palume teha ülekanne koos registreerimisega EKÜ pangaarvele:
MTÜ Eesti Köitekunstnike Ühendus
Swedbank EE032200001120170592
Selgitus: Ees- ja Perekonnanimi 2025 Scripta VII


Palume köite saata või tuua ajavahemikus 1. jaanuar – 1. märts 2025 koos väljaprinditud köite kirjelduse vormiga Tähti Roostalu kätte Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukokku (Akadeemia tee 1) või saata Tallinna Tehnikaülikooli (Akadeemia tee 1) juures asuvasse DPD postipaki automaati Tähti Roostalu nimele, mobiil +372 51 7376.
Köite kirjelduse palume saata vormil, mis avaneb SIIN.

Žürii: Rahvusvaheline žürii koguneb aprillis 2025 ja valib välja kolm tööd, lähtudes tööde teemakohasusest, professionaalsest tasemest ja kunstniku töö isikupärast. Kolme võrdset peaauhinna saajat autasustatakse hinnaliste Kuldraamatutega. Määratakse ka ergutuspreemiad ja üliõpilaspreemia. Osaleja nimi ei tohi kajastuda köites. Žüriil on õigus näituselt välja jätta eetiliselt, kunstiliselt või tehniliselt ebaprofessionaalselt teostatud tööd. Žürii liikmed ja näituse korraldajad võivad esineda näitusel, aga ei konkureeri auhindade saamisel.

Kõik näitusel osalejad saavad osavõtu diplomi ja kataloogi. Näituse korraldaja pildistab saabunud teosed ja avaldab need kataloogis, kodulehel ning ajakirjanduses avalikkuse informeerimise ja näituse tutvustamise eesmärgil. Näituse lõppedes tagastatakse tööd autoritele ühe kuu jooksul.

Näituse avamine toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk tänav 17) 11. septembril 2025.


Scripta manent VII korraldavad EKÜ liikmed: Rene Haljasmäe, Tulvi-Hanneli Turo, Lennart Mänd, Tiia Eikholm, Tähti Roostalu.

Info:
scriptamanent.ee@gmail.com